Web Güvenliği İçin Adım Adım cPanel SSL Sertifikası Alma Rehberi

Web Güvenliği İçin Adım Adım cPanel SSL Sertifikası Alma Rehberi

Web güvenliğini artırmak için adım adım cPanel SSL sertifikası alma rehberini keşfedin. Güvende olun! | Focus KeyPhrase ile 155 karakter içinde SEO dostu meta açıklama.

Web siteleri oluştururken güvenlik her zaman ön planda tutulmalıdır. Bu bağlamda en önemli adımlardan biri de SSL sertifikası teminidir. Sitemizin ziyaretçilere güvenli bir iletişim sunabilmesi için SSL sertifikasının nasıl alınacağına dair detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

SSL Sertifikası: Güvenli İnternet Trafiği İçin Kritik Bir Adım

SSL sertifikaları, web sitelerinin adres doğruluğunu sağlayarak veri iletişimini şifreler. Bu sayede ziyaretçilerin bilgileri güvenli bir şekilde iletilir ve güvenleri artar. Tarayıcılarda güvenlik uyarıları olmadan siteye giriş yapmalarını sağlamak için SSL sertifikası eklemeniz önemlidir.

Adım Adım cPanel Üzerinden SSL Sertifikası Alma

Web sitenize SSL sertifikası eklemek için cPanel’i kullanabilirsiniz. İşte adımlar:

  1. Adım 1: cPanel Girişi ve SSL Sekmesine Erişim cPanel’e giriş yapın ve “SSL/TLS” seçeneğine tıklayarak SSL sekmesine erişin.
  2. Adım 2: Sertifika Talebi Oluşturma SSL/TLS sekmesinde “Sertifika İmzalama İsteği (CSR) Yöneticisi” seçeneğine tıklayın ve gerekli bilgileri doldurarak sertifika talebinizi oluşturun.
  3. Adım 3: Sertifikayı Yükleme ve Aktivasyon Sertifika sağlayıcınızdan aldığınız SSL sertifikasını cPanel’e yükleyin ve sitenizde etkinleştirin.

SSL Nedir ve Nasıl Alınır

SSL (Secure Socket Layer), Türkçe olarak Güvenli Soket Katmanı anlamına gelmektedir. Bilgisayar ağı üzerinden güvenli haberleşmeyi sağlamak amacıyla geliştirilmiş kriptolama protokollerini ifade eder. Bu protokoller, bilgi transferlerini şifreleyerek ve güvenli hale getirerek internet trafiğini korur. SSL, özellikle web sitelerinde hassas verilerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlamak için kullanılır.

1. Domain Yönlendirme

SSL sertifikası alabilmek için domain’in şu anda cPanel sunucusuna yönlendirilmiş olması gerekmektedir. Hizmetinizin aktif olduğu cPanel sunucusunun DNS bilgilerini hizmeti aldığınızda gönderilen mailden veya destek talebi açarak yetkili ekibimizden öğrenebilirsiniz. Nameserver değişikliği en geç 24-48 saat (domain firmasına göre değişkenlik göstermektedir) arasında tam olarak tamamlanmaktadır. 1 saatlik arayla kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

  Linux Komut Geçmişi Nedir?

2. AutoSSL ile SSL Sertifikası Alma

cPanel üzerinden Güvenlik sekmesinde bulunan SSL/TLS Durumu sayfasını açın. “AutoSSL Çalıştır” butonuna basarak seçili domainlere SSL sertifikası alabilirsiniz. Bu işlem yaklaşık 1 dakika sürebilmektedir. İşlem tamamlandığında sayfa otomatik olarak yenilenecektir. AutoSSL üzerinden alınan SSL sertifikaları süreleri bittiğinde otomatik olarak yenilenmektedir. Sertifika Durumu bölümünün “AutoSSL Domain Onaylı” şeklinde olması, başarıyla SSL sertifikasının eklendiği anlamına gelmektedir. Eğer sizde gözükmüyor ise çerezlerden kaynaklı olabilir. Farklı bir tarayıcıdan denediğiniz takdirde sorunsuz şekilde görüntüleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Sanal Sunucu Kiralarken Nelere Dikkat Edilir?

Sanal Sunucu Kiralarken Nelere Dikkat Edilir?

Sanal sunucu (VDS) Hizmeti tercih ederken nelere dikkat etmeniz gerektiği , Cloud Sunucu hizmeti aldığınız firmanızın alt yapı...

Devamını Oku
PHP Nedir?

PHP Nedir?

PHP, web programlama dünyasında öne çıkan ve dinamik web sitelerinin oluşturulmasına olanak tanıyan bir dil. Nasıl doğdu ve...

Devamını Oku
Microsoft SQL Server’a (MSSQL’e) Uzak Erişim Nasıl Yapılır?

Microsoft SQL Server’a (MSSQL’e) Uzak Erişim Nasıl Yapılır?

Microsoft SQL Server’a uzaktan erişim sağlamanın adımlarını öğrenin! Uygulamanızı doğru şekilde yapılandırarak veri tabanınıza kolayca erişin. Microsoft SQL...

Devamını Oku
Domain WHOIS Gizleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain WHOIS Gizleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain WHOIS Gizleme hizmeti, kişisel bilgilerinizi korumak için önemli bir adımdır. Bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların hedefi olmaktan kaçınmak...

Devamını Oku
Domain (Alan Adı) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Domain (Alan Adı) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir web sitesi oluştururken, sürekli olarak karşınıza çıkan bir terim olan "domain" hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz....

Devamını Oku
ICANN Nedir? Ne İşe Yarar?

ICANN Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternetin altyapısını düzenleyen ve yöneten ICANN, internet kullanımının güvenliğini sağlamak ve düzenlemekle görevli. İşte ICANN'in önemi ve görevleri....

Devamını Oku