Vcenter Nedir ? Vcenter Kurulumu

Vcenter Vmware ile sanallaştırdığınız sunucuları yönetiminizi sağlayan bir platformdur.

Vcenter yine vmware üzerine bir vds olarak aynı windows veya linux kurar gibi kurabilirsiniz.

Vcenter üzerine tüm vmware sunucularınızı ekleyip tek bir panelden tüm sunucularınızın yönetimini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Vcenter Alarm Sistemi

 Vcenter eklediğiniz sunucularınızda herhangi olumsuz bir durumda Harddisklerin dolması , Ram dolması veya işlemcinin %100 olması gibi durumlarda kırmızı uyarı vererek tüm sunucuların takibini kolaylaştırmaktadır.
Bu uyarı kayıtlarını istediğiniz zaman temizleyebilir veya logları saklayarak sunucunuzun geçmiş kayıtlarını istediğiniz zaman izleyebilirsiniz

Vcenter Host Özelliği

Vcenter host özelliği üzerinden vcentere eklediğiniz tüm sunucuların tek sayfada Uptime,İşlemci ve ram tüketimlerini anlık olarak takip edebilirsiniz.

Vcenter Detaylı Sunucu Tüketim Grafikleri

,Vcenter üzerinden sunucunun hem genel network,Cpu,Ram ve disk tüketimlerini hemde içersindeki VDS sunucuların tüketimlerini rahatlıkla görebilirsiniz.Ayrıca bu tüketim raporları 1 yıla kadar saklanmaktadır yani 1 yılın tüm grafiklerini istediğiniz zaman vcenter üzerinden kontrol edebilirsiniz.

 

Vcenter VDS Kopyalama / Clone

Vcenter en önemli ve en çok kullanılan bir başka özelliği istediğiniz vds mevcut yapıyı bozmadan aynısından 2-3 adımda kopyalayabilir yani çoğaltabilirsiniz clone işlemi sonrası tek yapmanız gereken vds giriş yapıp vmware console üzerinden ip ayarlarını yapmak ardından clone vds kullanmaya başlayabilirsiniz bu işlem sonrası eski vds de yine aynı şekilde çalışmaya devam edecektir hiç bir şekilde zarar görmez

 

Vcenter VDS Taşıma / Migrate

Vcenter migrate ise clone dışında bir vds sunucunuzu başka bir vmware sunucusuna taşımak istiyorsanız migrate özelliği ile vds diğer sunucuya rahatlıkla aktarabilirsiniz.Migrate işlemi sonrası eski sunucudan vds silinecek tamamen yeni sunucuya geçecektir.

Vcenter sunucusu kiralamak istiyorsanız web sitemizden fiyat talep edebilirsiniz

Yazar: ozkula

2011 dan bu yana edindiğimiz tüm bilgileri ozkula blog üzerinde ücretsiz yayınlıyoruz.310 dan fazla özgün makale ile en güncel hosting bloglar arasında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.