Paylaşımsız Özel ip Nedir? Dedicated ip Gereklimidir?

Paylaşımlı hosting hizmetin de veya Kiralık sunucu , Sanal sunucu hizmetlerin de kiralayabildiğiniz özel ip adresi size ne gibi imkanlar sağlar gereklimidir bu konuya deyineyeceğiz.

Paylaşımsız Dedicated  İP Nedir?

  • Özel ip adresi bir ip adresinin sadece size tahsis edilmesi başkası tarafından kullanılmaması anlamına gelmektedir.Özel ip kullanmanız durumunda aynı ipte başka site barınmadığı için diğer sitelerde olumsuz teşkil edecek içerikler olsa dahi sizin google sıralamanızı etkilemeyecektir.
  • Paylaşımsız ip adresinin bir diğer faydası ise aynı sunucudaki farklı biri siteye saldırı gelmesi durumunda bu saldırıdan siz etkilenmezsiniz..
  • Aynı ipte birden fazla site barınması durumunda çeşitli sorgulama siteleri ile aynı ipte barınan diğer sitelerin listesine ulaşılabilir fakat özel ip almanız durumunda ilgili ip adresinde tek site olduğu için diğer siteler tespit edilemeyecektir.
  • Statik ip adresinin son olarak diğer faydası ise SSL sertifikasında kullanılmaktadır.Özellikle sanal pos kullanıyorsanız SSL sertifikasını kullanıyorsunuz özel ip tahsis etmeniz gerekmektedir.Yeni nesil sunucularda SSL sertifikası için özel ip gerekmemektedir paylaşımlı ip adresin de de SSL Sertifikası kullanabilirsiniz.

Statik yani özel ip adresinin başlıca avantajları bu şekildedir.

 

 

Yazar: ozkula

2011 dan bu yana edindiğimiz tüm bilgileri ozkula blog üzerinde ücretsiz yayınlıyoruz.310 dan fazla özgün makale ile en güncel hosting bloglar arasında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.