No-Code / Low-Code Arasındaki Farklar Nelerdir?

No-Code / Low-Code Arasındaki Farklar Nelerdir?

No-Code ve Low-Code arasındaki farklar nelerdir? Hangi geliştirme yaklaşımı işletmeniz için daha iyi? Karar vermeden önce bilmeniz gereken her şey burada.

No-Code Nedir?

No-Code yaklaşımı, kod yazma gereksinimi olmadan veya minimal düzeyde kod kullanarak yazılım geliştirme sürecini kolaylaştıran bir yöntemdir. Bu yaklaşım, kullanıcı dostu arayüzler ve sürükle-bırak araçları gibi kullanımı basit araçlarla uygulama tasarlamanıza ve oluşturmanıza olanak tanır.

Kullanıcı Dostu Arayüzler

No-Code, teknik bilgi ve becerisi olmayan kişilerin bile uygulama geliştirmesine olanak tanır. Kullanıcı dostu arayüzleri sayesinde, uygulama geliştirme sürecinin her adımını kolayca izleyebilir ve uygulama tasarımını özelleştirebilirsiniz.

Hız ve Kolaylık

Geleneksel yazılım geliştirme yöntemlerine kıyasla daha hızlı ve kolay bir yol sunar. Haftalar veya aylar sürecek projeler, bu araçlar sayesinde saatler içerisinde hazır hale getirilebilir.

No-Code Yaklaşımının Temel İlkeleri

Kodlama Becerisi Gerektirmez

Herhangi bir kodlama becerisine ihtiyaç duymadan araçları kullanmanıza olanak sağlar. Sürükle bırak yöntemiyle kolaylıkla web sitelerinde ya da uygulamalarda bulunan nesnelerin yerlerini değiştirebilirsiniz.

Görsel Arabirimler

Kullanıcıların uygulamalarını oluştururken işlevleri ve süreçleri görsel olarak tasarlamalarına ve düzenlemelerine izin verir. Bu kolaylıkla uygulama geliştirme sürecini sürdürmenizi sağlar.

Önceden Hazırlanmış Bileşenler

Önceden hazırlanmış bileşenleri birleştirerek işlevsel uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olur. Bu bileşenler, veritabanı işlemleri, kullanıcı girişi, veri görselleştirmesi gibi sık kullanılan işlevleri içerir.

Low-Code Nedir?

Low-Code, grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) ve görsel modelleme tekniklerini kullanarak uygulama geliştirme sürecini önemli ölçüde basitleştiren bir yazılım geliştirme yaklaşımıdır.

Kod Yazma Yeteneği

No-code platformlarında olduğu gibi kod yazma gereksinimi minimuma indirilmiştir. Ancak bazı durumlarda kod yazma ihtiyacı ortaya çıkabilir.

İleri Düzey Özelleştirme

Low-code platformları, no-code platformlarından daha fazla özelleştirme yeteneği sunar. Kullanıcılar, uygulamaları daha fazla özelleştirmek için kod yazabilirler.

  En iyi Ücretsiz 6 Haber Teması

İleri Düzey Entegrasyon

Gelişmiş entegrasyon yetenekleri sunar. Geliştiriciler, kendi oluşturdukları veya dışarıdan aldıkları API’leri web sitelerine veya uygulamalarına ekleyebilirler.

Low-Code Yaklaşımının Avantajları

  • Artan Üretkenlik
  • Düşük Maliyetler
  • Geliştirilmiş Kalite

No-Code ile Low-Code Arasındaki Farklar

No-Code ve Low-Code, yazılım geliştirme süreçlerinde farklı yaklaşımları temsil eder. No-Code platformlarında, kodlama becerisi gerekmezken, Low-Code yaklaşımında bazı durumlarda kod yazma ihtiyacı ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir

E-Ticaret Sitesi Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret Sitesi Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret siteniz için doğru hostingi seçmek önemlidir. Hosting türleri, performans kriterleri, güvenlik ihtiyaçları ve müşteri desteği hakkında bilgi...

Devamını Oku
WordPress Web Site Hızı Nasıl Yükseltilir?

WordPress Web Site Hızı Nasıl Yükseltilir?

Herkesin kullandığı Wordpress'in web siteleri genellikle yavaş yüklenme sorunuyla karşılaşabilir. Ancak endişelenmeyin, çözümü oldukça basit! Bu yazımızda, Wordpress...

Devamını Oku
Sanal Sunucu Kiralarken Nelere Dikkat Edilir?

Sanal Sunucu Kiralarken Nelere Dikkat Edilir?

Sanal sunucu (VDS) Hizmeti tercih ederken nelere dikkat etmeniz gerektiği , Cloud Sunucu hizmeti aldığınız firmanızın alt yapı...

Devamını Oku
PHP Nedir?

PHP Nedir?

PHP, web programlama dünyasında öne çıkan ve dinamik web sitelerinin oluşturulmasına olanak tanıyan bir dil. Nasıl doğdu ve...

Devamını Oku
Microsoft SQL Server’a (MSSQL’e) Uzak Erişim Nasıl Yapılır?

Microsoft SQL Server’a (MSSQL’e) Uzak Erişim Nasıl Yapılır?

Microsoft SQL Server’a uzaktan erişim sağlamanın adımlarını öğrenin! Uygulamanızı doğru şekilde yapılandırarak veri tabanınıza kolayca erişin. Microsoft SQL...

Devamını Oku
Domain WHOIS Gizleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain WHOIS Gizleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain WHOIS Gizleme hizmeti, kişisel bilgilerinizi korumak için önemli bir adımdır. Bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların hedefi olmaktan kaçınmak...

Devamını Oku