Microsoft SQL Server’a (MSSQL’e) Uzak Erişim Nasıl Yapılır?

Microsoft SQL Server’a (MSSQL’e) Uzak Erişim Nasıl Yapılır?

Microsoft SQL Server’a uzaktan erişim sağlamanın adımlarını öğrenin! Uygulamanızı doğru şekilde yapılandırarak veri tabanınıza kolayca erişin.

Microsoft SQL Servar’a (MSSQL’e) Uzak Erişim Yapma Adımları

SQL sunucusuna uzaktan bağlanmanın yöntemlerini adım adım inceleyelim.

SQL Server Configuration Manager Penceresini Açın

Uzak bir Windows sunucusundaki SQL Server’a erişmek için ilk olarak Configuration Manager’ı açın.

1) SQL Server Configuration Manager’ı Açın: Sunucuda, SQL Server Configuration Manager programını açın. Bu adıma, Windows arama çubuğuna “Configuration Manager” yazarak ulaşabilirsiniz.

2) TCP/IP Protokolünün Etkin Olduğundan Emin Olun: Configuration Manager içinde, SQL Server Network Configuration altında Protocols for (belirlenen SQL servis adı) gibi kurarken belirlenen SQL servisinin adının bulunduğu sekmeye tıklayın. Burada TCP/IP protokolünün etkin olduğundan emin olun. Eğer Disabled (Pasif) durumdaysa, TCP/IP protokolüne sağ tıklayıp Enable diyerek aktif hale getirin.

3) TCP Port değerini 1433 Olarak Güncelleyin: TCP portunun 1433 olarak tanımlandığından emin olun. TCP/IP protokolüne sağ tıkladıktan sonra açılan menüden Properties diyerek özellikler sayfasını açın. Açılan özelliklerde IP Addresses > IPAll başlığı altında bulunan TCP Port değerini 1433 olarak güncelleyin.

4) SQL Server (MSSQLSERVER) Servisini Yeniden Başlatın: Yapılan ayarların aktif olabilmesi için SQL Server Services içerisinde bulunan SQL Server (belirtilen servis adı) servisini yeniden başlatın.

5) Firewall (Güvenlik Duvarı) Üzerinden 1433/TCP Portunu Aktif Edin: Windows Server Sunucularda “1433/TCP” portunu aktif etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Gelişmiş Güvenlik Duvarı Ayarlarınızı açmak için Windows Çalıştır (Win+R) penceresi üzerinden wf.msc yazın.
  • Inbound Rules (Gelen Kurallar) sekmesine tıklayın ve “New Rule (Yeni Kural)” seçeneğini seçin.
  • Kural tipini “Custom (Özel)” olarak işaretleyip Next (İleri) butonuna tıklayın.
  • Protocol Type (Protokol türü) > TCP ve Local Port (Yerel bağlantı noktası) > Specific Ports (Belirli bağlantı noktaları) seçeneklerini seçip 1433 Portunu girin ve Next (İleri) butonuna tıklayın.
  • IP adresine özel olarak erişim izini verebilmek için Which remote IP addresses does this rule apply to? (Bu kural hangi uzak IP adreslerine uygulanıyor?) bölümünden These IP adresses: (Bu IP adresleri:) seçeneğine seçip Add (Ekle) butonuna tıklayın.
  Matriks için Sunucu , Matriks Nedir?

Portu Genel Erişime Açıldığını Test Edelim

Uygulanan ayarların doğruluğunu test etmek için bir web sitesi kullanılabilir.

7) SQL Server Management Studio (SSMS) Programıyla Bağlantı: Ayarları tamamladıktan sonra, bilgisayarınızda kurulu olan SQL Server Management Studio (SSMS) programını kullanarak uzak sunucuya bağlantıyı test edebilirsiniz.

  • SSMS ilk açıldığında, “Connect to Server” penceresinde;
  • “Server name” alanına sunucunun IP adresini veya URL adresini,
  • “Authentication” bölümüne SQL Server kullanıcı adını ve şifresini girin.
  • Son olarak, “Connect” butonuna tıklayın ve yukarıdaki adımları başarıyla uyguladıysanız, bağlantınız kurulmuş olacaktır.

İlginizi Çekebilir

E-Ticaret Sitesi Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret Sitesi Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret siteniz için doğru hostingi seçmek önemlidir. Hosting türleri, performans kriterleri, güvenlik ihtiyaçları ve müşteri desteği hakkında bilgi...

Devamını Oku
WordPress Web Site Hızı Nasıl Yükseltilir?

WordPress Web Site Hızı Nasıl Yükseltilir?

Herkesin kullandığı Wordpress'in web siteleri genellikle yavaş yüklenme sorunuyla karşılaşabilir. Ancak endişelenmeyin, çözümü oldukça basit! Bu yazımızda, Wordpress...

Devamını Oku
Sanal Sunucu Kiralarken Nelere Dikkat Edilir?

Sanal Sunucu Kiralarken Nelere Dikkat Edilir?

Sanal sunucu (VDS) Hizmeti tercih ederken nelere dikkat etmeniz gerektiği , Cloud Sunucu hizmeti aldığınız firmanızın alt yapı...

Devamını Oku
PHP Nedir?

PHP Nedir?

PHP, web programlama dünyasında öne çıkan ve dinamik web sitelerinin oluşturulmasına olanak tanıyan bir dil. Nasıl doğdu ve...

Devamını Oku
Microsoft SQL Server’a (MSSQL’e) Uzak Erişim Nasıl Yapılır?

Microsoft SQL Server’a (MSSQL’e) Uzak Erişim Nasıl Yapılır?

Microsoft SQL Server’a uzaktan erişim sağlamanın adımlarını öğrenin! Uygulamanızı doğru şekilde yapılandırarak veri tabanınıza kolayca erişin. Microsoft SQL...

Devamını Oku
Domain WHOIS Gizleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain WHOIS Gizleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain WHOIS Gizleme hizmeti, kişisel bilgilerinizi korumak için önemli bir adımdır. Bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların hedefi olmaktan kaçınmak...

Devamını Oku