IDS ve IPS Nedir? Ne İşe Yarar?

IDS ve IPS Nedir? Ne İşe Yarar?

IDS ve IPS nedir? Bu güvenlik önlemleri nasıl çalışır ve ağınızı nasıl korur? İşlevleri, farkları ve önemi hakkında detaylı bilgi edinin.

IDS ve IPS Nedir?

İnternet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ağlara yönelik tehditlerin sayısı giderek artmaya devam ediyor. Bu tehditler, iş süreçlerinde aksaklıklar ve veri kayıpları gibi sorunlar yaratarak, ağ güvenliği konusunun önemini anlamamızı sağlıyor. Ağ güvenliğini kontrol etmek ve korumak için bazı sistemler bulunuyor. Bu yazımızda ağ güvenliği için kullanılan sistemlerden olan IDS ve IPS hakkında merak edilenleri sizinle paylaşıyoruz.

Tanımlamalar

Yabancı dildeki bazı teknik terimler tam olarak Türkçe’ye çevrilemiyor. Nedeni TDK’nin eskisi kadar teknik terimlere yoğunlaşmaması olabilir. Fakat biz yine de elimizden geldiği kadar tam netleşmeyen terimleri aşağıda açıklamak istiyoruz. Bunların dışında merak ettikleriniz olursa yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Ardından detaylı olarak devam edeceğiz.

False Positive ve False Negative

Türkçe karşılığı birebir çevirdiğimizde Yanlış Pozitif, anlam yönünden çevirdiğimizde ise “Olmaması Gereken Tespit” diyebileceğimiz bir durumdur. Türkçe karşılığı birebir çevirdiğimizde Yanlış Negatif, anlam yönünden çevirdiğimizde ise “Olması Gereken Tespit” diyebileceğimiz bir durumdur.

Spoofing

Yanıltıcı bir IP adresi kullanarak başka bir bilgisayar veya ağa giriş yapma girişimidir. Spoofing kullanan kişinin kimliği gizlendiği için tespit edilmesi zorlaşır.

ICMP

Ağ cihazları arasında iletişimde kontrol mesajlarının iletilmesini sağlayan bir protokoldür. Hata bildirimleri, hedef cihazın erişilebilirliğini kontrol etmek ve ağdaki sorunları tespit etmek gibi görevleri yerine getirir. Ağdaki hedef cihazın erişilebilirliğini ve tepki süresini kontrol etmek için kullanılan “ping” komutu ICMP üzerinden çalışır.

Intrusion Detection System (IDS) Nedir?

Network trafiğini inceleyerek sorun yaratabilecek, bilinen tüm tehditlerle birlikte network trafiğinde şüpheli veya zararlı bağlantıları kontrol eden bir sistemdir. Olası bir güvenlik riski tespit edildiğinde uyarılar göndererek konu hakkında sizleri bilgilendirir. IDS için ücretli ve ücretsiz çözümler bulunmaktadır.

  İnstagram Hikayelerindeki Link Sorunlarına Pratik Çözümler

IDS Tarafından Tespit Edilebilen Potansiyel Tehditler

  • Address Spoofing: Sahte bir kaynak adresi kullanarak ağ trafiği oluşturduğu ve hedef sistemleri yanıltan bir saldırı türüdür.
  • Fragmentation Attack: IP tabanlı ağlarda içerisinde kaynak ve hedef IP adresleri gibi bilgileri içeren bir veri paket türü olan datagram kullanılır.
  • Pattern Evasion: Hedef makineye iletilen verinin imzasını düzenleyerek veya güvenli bir imza ekleyerek IDS’in tanımlayamamasına ve veri girişine izin vermesi hedeflenir.
  • Coordinated Attack: Birden fazla saldırganın hedef bir sunucuyu etkisiz hale getirebilmek için anlaşıp kordineli bir şekilde ataklar gerçekleştirmesine denir.

Intrusion Prevention System (IPS) Nedir?

IPS, ağ trafiğinde tespit edilen aktif veya potansiyel te

hditleri engellemek için geliştirilmiş bir güvenlik sistemidir. Bu sistem, IDS sistemine benzer şekilde ağ trafiğini izler, ancak bir adım daha ileri giderek tespit edilen tehditleri otomatik olarak engeller. IPS, ağ saldırılarına karşı daha proaktif bir savunma sağlar.

IPS’in Avantajları

  • Anlık Müdahale: İstem dışı olarak gerçekleşen güvenlik açıklarına karşı otomatik müdahale yeteneği vardır.
  • Gelişmiş Korumalar: İleri düzey filtreleme yetenekleriyle sıradan trafiği analiz eder ve kötü amaçlı içeriği tespit eder.
  • Trafik Yoğunluğu Azalır: Tehditlerin tespit edilip engellenmesiyle ağdaki trafik yoğunluğu azalır ve performans artar.

IPS’in Dezavantajları

  • Yanlış Pozitif Uyarılar: IDS’lerde olduğu gibi IPS’ler de yanlış pozitif uyarılar verebilir, yani zararsız trafiği bir saldırı olarak algılayabilirler.
  • Maliyet: Diğer güvenlik önlemlerine kıyasla yüksek maliyetli olabilir.
  • Performans Etkisi: Yoğun trafiğe sahip ağlarda performansı etkileyebilir.

Günümüzde ağ güvenliği, işletmelerin ve bireylerin en önemli önceliklerinden biri haline gelmiştir. IDS ve IPS gibi sistemler, ağlarınızı kötü niyetli saldırılara karşı korumanın ve veri güvenliğini sağlamanın etkili yolları arasındadır. Bu sistemlerin kullanılması, ağınızın güvenliğini artırırken, iş sürekliliğini ve veri bütünlüğünü korumanıza yardımcı olabilir.

  Cisco Switch Mac Adres Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir

KOSGEB Kadın Girişimciler için Destekler

KOSGEB Kadın Girişimciler için Destekler

KOSGEB destekleri, kadın girişimciler için kredi fırsatları, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, başvuru süreci, belgeler ve başarılı kadın girişimci...

Devamını Oku
Yüksek Trafikli Projeler İçin Kullanılması Gereken Sunucu Tipleri

Yüksek Trafikli Projeler İçin Kullanılması Gereken Sunucu Tipleri

Yüksek trafikli projeler için en iyi sunucu seçimini öğrenin: fiziksel, bulut, dedike ve hibrit sunucuların avantajları ve dezavantajları.Yüksek...

Devamını Oku
Web Sitesi Performansı İçin Uygun Sunucu Altyapısı İpuçları

Web Sitesi Performansı İçin Uygun Sunucu Altyapısı İpuçları

Web sitesi performansını artırmak için doğru sunucu altyapısı seçimi, optimizasyon stratejileri, cache yönetimi ve CDN kullanımı ipuçları burada.Web...

Devamını Oku
WordPress SEO İçin Anahtar Kelime Stratejileri ve Yoast SEO

WordPress SEO İçin Anahtar Kelime Stratejileri ve Yoast SEO

WordPress SEO'da başarının anahtarı: Detaylı anahtar kelime araştırması, SEO dostu başlıklar, Yoast eklentisi, meta açıklama artırma ve daha...

Devamını Oku
Cloudflare Ücretsiz ve Ücretli Plan Farkları

Cloudflare Ücretsiz ve Ücretli Plan Farkları

Web sitesi performansını artırmak için doğru sunucu altyapısı seçimi, optimizasyon stratejileri, cache yönetimi ve CDN kullanımı ipuçları burada....

Devamını Oku
VDS Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

VDS Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

VDS sunucular, günümüzde birçok kişi ve işletme için web sitelerini barındırmak veya farklı uygulamaları çalıştırmak için tercih edilen...

Devamını Oku