CPU Limiti nedir ? Hosting Cpu Kullanımı Nasıl Hesaplanır?

Webmasterlerin genel sorunu olan cpu tüketimi konusuna değineceğiz bu makalemizde.Cpu Tüketimi sunucudan sunucuya siteden siteye bir çok sebep den dolayı fark eder.Satın aldığınız Linux Hosting veya Windows Hosting de mutlaka cpu limiti mevcuttur.

Hosting Cpu Limiti Nedir ?
Cpu limiti hosting hizmeti aldığınız firmanın sunucusunda web sitenize ayrılan işlemci kullanım limiti oluyor.Hosting aldığınız firma %5 , %10 ,%25 , %50 gibi size sağladığı cpu limitini aşmamak ile sorumlusunuz.

Cpu Tüketimi Neye Göre Hesaplanır ?
Hosting cpu tüketimi sitenizin hiti , Optimizesi ve Sunucu durumuna Göre değişmektedir.
Sunucunuzun aşırı yoğun olması Load ( Yük durumu ) yüksek olması sizin daha fazla cpu tüketmenize sebep olacaktır.Sunucunuzun disk hızı da cpu tüketiminize büyük önem arz etmektedir Bundan dolayı mutlaka SSD Diskli hosting paketleri tercih etmenizi önermekteyiz daha düşük cpu tüketimi için
Web Siteniz eğer optimizeli değilse herhangi hatalı kod varsa gereksiz döngüden dolayı normal den daha fazla cpu harcayabilir.Bundan dolayı amatör tasarım ve amatör eklentilerden kaçınmanızı önermekteyiz butür amatör eklentiler ve tasarımlar cpu tüketiminizi olumsuz yönde etkileyecektir
Hitinizin aşırı yüksek olması yine cpu limitini aşmanıza sebep olacaktır bundan dolayı paylaşımlı hosting  hizmetlerini maximum günlük 5k hite kadar önermekteyiz daha fazla hitli siteler için Sanal Sunucu ( VPS ) Hizmetini önermekteyiz.

Cpu Tüketimini Nasıl Düşürebilirim
Web sitenizin cpu tüketimini düşürmek için öncelikle mutlaka cache eklentisini kullanmalısınız Cache eklentisinin önemine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Web siteniz de optimizeli Tema ve eklentiler kullanarak cpu tüketiminizi minimum seviyeye düşebilirsiniz.

Sitem Çok CPU Tüketiyor Ne Yapmalıyım?
Web siteniz yukarıdaki işlemleri yapmanıza rağmen cpu tüketimi devam ediyorsa Sanal  Sunucu (VPS) Hizmeti alarak yüksek hitli ve yüksek cpu tüketen sitenizi barındırabilirsiniz.

Yazar: ozkula

2011 dan bu yana edindiğimiz tüm bilgileri ozkula blog üzerinde ücretsiz yayınlıyoruz.310 dan fazla özgün makale ile en güncel hosting bloglar arasında ...

1 thought on “CPU Limiti nedir ? Hosting Cpu Kullanımı Nasıl Hesaplanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.