CAPTCHA Nedir? Ne İşe Yarar?

CAPTCHA Nedir? Ne İşe Yarar?

CAPTCHA nedir ve neden önemlidir? İnternet güvenliğindeki rolü ve işlevleri hakkında detaylı bilgi alın. Veri güvenliğinizi artırmak için CAPTCHA’nın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrenin.

CAPTCHA Nedir?

İnternet sitelerinde gezinirken muhtemelen “Ben Robot Değilim” yazan bir kutucuğa tıklamanızı, fotoğraf içerisinde bulunan trafik lambalarını seçmeniz veya renk körü testindeymişsiniz gibi karışık bir resimde bulunan yazıları yazmanız istenmiş olabilir. Bu durum çoğu internet kullanıcısı için can sıkıcı bir durum olarak görünse de internet sitelerinde önemli bir güvenlik önlemidir. Bu makalemizde can sıkıcı olduğu düşünülen CAPTCHA doğrulamasının ne olduğu ve neden kullanılması gerektiğini paylaşıyoruz.

CAPTCHA Nedir?

İnternet sitelerine giren kullanıcıların bot mu yoksa gerçekten bir insan mı olup olmadığını belirlemek için tasarlanan doğrulama yöntemine CAPTCHA denir. CAPTCHA “Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart” yani “Bilgisayarları ve İnsanları Ayırmak İçin Tamamamen Otomatik Genel Turing Testi” anlamına gelen bir kısaltmadır.

CAPTCHA’nın Özellikleri

  • Otomatik olarak doldurulmasının önüne geçerek doğru anket verilerine ulaşmanıza yardımcı olur.
  • Üyelik sisteminizde bir bot yardımıyla toplu bir şekilde üyelik oluşturulmasını önler.
  • İnternet sitenizde bulunan yorum bölümüne otomatik olarak gönderilen SPAM yorumların önüne geçer.
  • Oturum açma sayfanızda kaba kuvvet (Brute-force) saldırılarını durdurarak üyeliklerinizin güvenliğini artırır.
  • E-ticaret sisteminin daha güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

CAPTCHA Nasıl Çalışır?

Klasik CAPTCHA’lar, botların kolayca tanıyamayacakları şekilde metinler oluşturur, bu metin farklı yazı tipleri ve şekiller kullanarak tasarlanır. Bu tasarım, sadece insanların yorumlayabileceği şekilde değiştirilmiş bir metni kullanıcıların doğrulamasını gerektirir. Eğer harfler eşleşmezse, kullanıcılardan tekrar denemeleri istenir. Bu sayede botlar testi geçemezken, insanlar normal işlemlerine devam edebilirler.

Google reCAPTCHA Nedir?

Klasik CAPTCHA’lardan daha gelişmiş testlere sahip olan reCAPTCHA, gerçek dünyadaki görüntüler alarak botların ilgili metni veya seçimleri yapmasını zorlaştıran bir teknoloji ile geliştirilmiştir. Öncelikle sizden “Ben robot değilim” butonuna tıklamanızı ister.

  Cisco Switch Router Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Onay Kutulu reCAPTCHA Testi

“Ben Robot Değilim” yazan bir metni onaylamanız için kutucuk bulunur ve kutucuğa tıklayarak testi geçersiniz. Geçilmesi çok kolay gözükse de bu testin arka planda yapmış olduğu sorgulamalar botlara karşı güçlü bir koruma sağlar.

Görüntü Tanıma

Bir görüntü seçme ekranı karşınıza çıkar. Bu görüntü tanıma, onay kutusu, ziyaretçi davranışı değerlendirmesi gibi doğrulamalar ile daha da güçlenmiştir.

reCAPTCHA Skorunun Önemi

Google tarafından geliştirilen bir algoritma ile kullanıcıların bot mu yoksa bir insan mı olduğunu tanımlayan puanlama sistemi bulunuyor. Skor 0’a ne kadar yakınsa bot olduğu 1’e yakınsa normal bir kullanıcı olduğu düşünülür.

Cloudflare Turnstile Nedir?

Cloudflare Turnstile, CAPCTHA kullanımı için güçlü bir alternatiftir. İnternet sitenize kolaylıkla eklenebilen basit bir API yardımıyla ziyaretçilerinize CAPTCHA doğrulaması göstermeden otomatik bir şekilde arka planda kendisi doğrulamayı gerçekleştirir.

Robot Doğrulamaları Kötü Amaçlı Botları Durdurmak İçin Yeterli Olur Mu?

CAPTCHA’lar ve reCAPTCHA’lar, kullanıcılardan belirli bir görevi tamamlamalarını veya bir resimdeki belirli bir nesneyi seçmelerini isteyerek, botların otomatik olarak veri toplamalarını veya işlemlerini yapmasını engellerler. Ancak, bazı botlar CAPTCHA’ları geçmek için çeşitli yöntemler kullanabilirler. Bu nedenle, CAPTCHA’lar ve reCAPTCHA’lar, tek başlarına yeterli bir güvenlik önlemi olmayabilirler. CAPTCHA veya reCAPTCHA doğrulamalarıyla birlikte ek güvenlik önlemleri de almanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir

Sanal Sunucu Kiralarken Nelere Dikkat Edilir?

Sanal Sunucu Kiralarken Nelere Dikkat Edilir?

Sanal sunucu (VDS) Hizmeti tercih ederken nelere dikkat etmeniz gerektiği , Cloud Sunucu hizmeti aldığınız firmanızın alt yapı...

Devamını Oku
PHP Nedir?

PHP Nedir?

PHP, web programlama dünyasında öne çıkan ve dinamik web sitelerinin oluşturulmasına olanak tanıyan bir dil. Nasıl doğdu ve...

Devamını Oku
Microsoft SQL Server’a (MSSQL’e) Uzak Erişim Nasıl Yapılır?

Microsoft SQL Server’a (MSSQL’e) Uzak Erişim Nasıl Yapılır?

Microsoft SQL Server’a uzaktan erişim sağlamanın adımlarını öğrenin! Uygulamanızı doğru şekilde yapılandırarak veri tabanınıza kolayca erişin. Microsoft SQL...

Devamını Oku
Domain WHOIS Gizleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain WHOIS Gizleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain WHOIS Gizleme hizmeti, kişisel bilgilerinizi korumak için önemli bir adımdır. Bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların hedefi olmaktan kaçınmak...

Devamını Oku
Domain (Alan Adı) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Domain (Alan Adı) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir web sitesi oluştururken, sürekli olarak karşınıza çıkan bir terim olan "domain" hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz....

Devamını Oku
ICANN Nedir? Ne İşe Yarar?

ICANN Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternetin altyapısını düzenleyen ve yöneten ICANN, internet kullanımının güvenliğini sağlamak ve düzenlemekle görevli. İşte ICANN'in önemi ve görevleri....

Devamını Oku